На Дніпропетровщині Держгеокадастр «розбазарив» 1000 га заповідної зони – суд повернув землю громаді

На Дніпропетровщині Держгеокадастр «розбазарив» 1000 га заповідної зони – суд повернув землю громаді
 

«Приорільський» заказник на Дніпропетровщині – національне надбання. Тут проживають червонокнижні тварини, а сам об’єкт має перебувати від особливою охороною. Проте чиновники з місцевого Держгеокадастру за допомогою хитрих схем передали понад 1000 га в оренду приватним особам. Наразі громаді вдалося відстояти землі й повернути їх у державну власність. Однак «схематозники» явно не бажають зупинятись.

Ландшафтний заказник державного значення «Приорільський» на березі річки Орелі у межах Новомосковського та Магдалинівського районів Дніпропетровської області було створено указом тодішнього президента Леоніда Кучми ще в далекому 1998 році. Відповідно земля заказника є державною власністю, а сам об’єкт має перебувати під особливою охороною.

Згідно охоронного зобов’язання, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, заповідний об’єкт – ландшафтний заказник «Приорільський» площею 5823 га – було передано під охорону землекористувачу – Магдалинвіській РДА.
 

Однак цього року посадовцями Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області було незаконно змінено цільове призначення для 9 земельних ділянок природо-заповідного фонду загальною площею близько 1000 га на території Чернеччинської сільради Магдалинівського району Дніпропетровської області.

Хто саме поклав око на територію заказника і чим ці ділянки так цікаві вигодонабувачам?

Ці землі в підсумку опинились у довгостроковій оренді приватної особи – Владислава Вишневського, колишнього засновника і керівника ПП НВФ «Укрбудгеопроект» з Дніпра. Який, за дивним збігом обставин, є рідним братом ексочільника Держгеокадастру області – Олега Вишневського. Пан Олег, до речі, у 2020-му безуспішно балотувався до Дніпровської міськради від Партії зелених України.
Крім того, 192 га природно-заповідного фонду заказника «Приорільський» за межами села Гупалівка віддали ТОВ «Соняшниковий рай», яке зареєстровано у Дніпрі зі статутним фондом 10 тисяч гривень.
«Дев’ять земельних ділянок були віддані брату чиновника, натомість місцеві мешканці не отримали нічого. Чиновники Держгеокадастру чинять свавілля – забирають пасовища, змінюють цільове призначення. При цьому, змінюючи цільове призначення ділянок, у Держгеокадастрі Дніпропетровської області фактично позначили водні території як землю, а лісові ділянки – як пасовища.
Коли ми виїхали на територію з поліцією, геодезистами та свідками, то виявили, що в приватні руки передали навіть русло річки Оріль та шматок державного лісу. Тобто одна людина водночас стала власником води, лісу і цінної землі на 49 років. А найцікавіше, що цією ділянкою проходить державний нафтопровід Лисичанськ-Кременчук. І всі під’їзні шляхи до станцій, споруд також фактично були захоплені», – зазначає мешканець села Чернеччина Магдалинівського району, старший інспектор громадського формування «Екологічний патруль у Дніпропетровській області» Микола Мурчич.

У приватних руках фактично опинилися й гідроспоруди, які були зведені у рамках відновлення русла річки Оріль – на це свого часу було виділено понад 40 млн грн з бюджету. Ці споруди перебувають на балансі регіонального офісу водних ресурсів Дніпропетровщини. Однак місцевий Держгеокадастр без погодження з Департаментом екології та Офісом водних ресурсів віддав вказані земельні ділянки в оренду.

Як на це відреагувала місцева влада?
 

Місцеві мешканці обурені: знищується народне надбання, розбазарюються цінні землі. А от позиція депутатського корпусу Чернеччинської ОТГ з цього приводу розділилась. Представники провладної фракції «Слуга народу», яка на Чернеччині опинилась у меншості, спрямовували листи на ім’я Президента та Офісу Генпрокурора, однак у відповідь отримували фактично «відписки». А голова сільської ради Наталія Сільман на звернення громади реагувала досить мляво.
Зрештою небайдужі громадяни ініціювали проведення наради з цього питання у Новомосковській РДА – на зустріч запросили представників прокуратури, Нацполіції, СБУ та органів місцевого самоврядування.
 

Кримінальне провадження та арешт ділянок

12 квітня 2021 року в ЄРДР було зареєстровано кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 та ч. 1 ст. 366 ККУ за фактом зловживання службовими особами ГУ Держгеокадастру в Дніпропетровській області, головою якої є Свердлін Дмитро, своїм становищем під час безпідставної зміни виду цільового призначення земельних ділянок державної власності, розташованих у межах «Приорільського».

Досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні ведуть слідчі СВ Новомосковського РВП ГУНП у Дніпропетровській області, а представництво держави у суді здійснює Новомосковська окружна прокуратура.

Правоохоронці встановили, що Свердлін Дмитро та Головне управління Держгеокадастру не мало повноважень щодо розпорядження землями природно-заповідного фонду. Адже цільове призначення земель природно-заповідного фонду за законом може бути змінене лише Кабінетом Міністрів України.
Відтак ухвалою Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 6 травня 2021 року вказані ділянки були заарештовані, з забороною усім суб’єктам та центральним органам державної виконавчої влади вчиняти будь-які дії стосовно цих земель.

Це рішення двічі (!) намагались оскаржити в апеляції. І не аби хто, а знов той самий очільник ГУ Держгеокадастру в Дніпропетровській області Дмитро Свердлін. Невже високопосадовець навіть не приховує особистої зацікавленості у передачі земель заказника у приватні руки? Однак Дніпровський апеляційний суд залишив скаргу чиновника без задоволення.
Проте схематозників з Держгеокадастру рішення Феміди не зупинило «Вони вирішили діяти за хитрою схемою: вже арештовану ділянку землі розділили на декілька ділянок, змінили кадастровий номер. Спочатку його прибрали з архівних даних. А потім замість нього з’явилися 9 нових кадастрових номерів. Хоча на той час земля вже перебувала під арештом», – розповідає Микола Мурчич.
Наразі спірні ділянки офіційно є власністю держави, тобто – громади. А на кадастровій мапі вони знову позначені зеленим – як природно-заповідний фонд. Але є кілька «але».
По-перше, Магдалинівський район – багатий на природний газ. І на території однієї з ділянок у межах заказника «Приорільський» законсервована газова свердловина. Цю ділянку Держгеокадастр тишком-нишком вивів з природно-заповідного фонду, і вона також опинилась у довгостроковій оренді все того ж пана Вишневського.
 

По-друге, попри наявне кримінальне провадження, підозру службовцям Держгеокадастру не оголошено. Відтак особи, які віддавали протиправні накази щодо зміни цільового призначення ділянок, не лише не притягнуті до відповідальності, а й продовжують далі виконувати свої повноваження та реалізовувати сумнівні схеми.
Зокрема, нещодавно стало відомо, що ексдепутат сільради руйнує пам’ятку національного значення на Дніпропетровщині
І це відбувається за фактичного потурання з боку місцевого Держгеокадастру. Та й загалом схема до болю нагадує ту, що провернули з землями «Приорільського».
«Дерибан старовинного козацького цвинтаря біля фортеці на Кодаку вражає цинізмом, але попереджаю – ми не допустимо тут жодного будівництва», — написав депутат Андрій Денисенко.

Як повідомив народний обранець, власником землі із козацькими могилами площею 15 соток став підприємець Леонід Ружецький, колишній депутат сільської ради. Право на безоплатну приватизацію цих земель він отримав за рішенням Новоолександрівської сільської ради у 2006 році, депутатом якої був протягом 2006-2010 років.
Старовинний козацький цвинтар входить до комплексу пам'ятки національного значення «Кодацька фортеця». А отже, землеволодіння та тим паче будівельні роботи тут категорично заборонені.
При цьому в даних Держгеокадастру вказано зовсім іншу ділянку, що розташована по провулку Зеленому. А землевпорядна фірма, яка займалася розробкою проєкту землеустрою, стверджує, що начебто сталася технічна помилка.

Яку чомусь за 16 років у дніпропетровському Держгеокадастрі так і не спромоглися виправити.

Тож чи буде хтось зрештою притягнутий до відповідальності до фактичного розбазарення коштовних державних земель на Дніпропетровщині? Чому дійсно землі природно-заповідного фонду та історичні пам’ятки регіону фактично незахищені від чиновницького свавілля? І що думають про сумнівну спритність своїх підлеглих в.о. голови Держгеокадастру Сергій Завадський та міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко?

Ми продовжимо стежити за цією темою та обов’язково повідомимо про нові факти й подробиці у наступних публікаціях.