Обережно, загроза банкопаду: КредитВест Банк - на межі банкрутства?

 Національний Банк України проведе перевірку КредитВест Банку, щоб не дати йому «луснути» як мильна бульбашка. Про це йдеться у відповіді НБУ громадській організації «Стоп нелегал». Активісти стурбовані, бо отримали інформацію про фальсифікацію звітності - штучне завищення вартості активів КредитВест Банку.

На тлі військових дій певні фінансові установи України опинились під загрозою банкрутства. Ситуацію загострило підвищення навантаження на фінансові установи через збільшення облікової ставки НБУ по кредитам на рефінансування банків.

За інформацією, оприлюдненою в ЗМІ, https://biz.today.ua/ru/desyatky-ukraynskyh-bankov-okazalys-na-grany-razorenyya-chto-budet-s-dengamy-vkladchykov/?fbclid=iwar1omyl4btekftoaapl7ad53nouoyhymuyhdzf9yeahrvdlcpl4tvx1qv5a/, експерти називають 17 ненадійних банків, які найбільше постраждали від підвищення ставки НБУ з 10 до 25 відсотків і тепер вимушені віддавати кредити НБУ зі ставкою 27 відсотків, але просто не мають на це грошей. Серед них, зокрема, КредитВест Банк (Акціонерне товариство «Вест Файненс Енд Кредит Банк»).

 

 

Як стало відомо за інсайдерською інформацією, керівництво банку фальсифікує стан платоспроможності і завищує вартість активів фінансової установи, аби показати штучний прибуток.

Про «завищення» вартості активів свідчить хоча б факт стрімкого публічного збільшення вартості нерухомості, яка належить банку. Як приклад: – складське приміщення, що належить КредитВест Банку, недавно виставлялось на продаж за 9 млн грн. Зараз його вартість, згідно оголошенню на ОЛХ – майже вдвічі вища.

https://www.olx.ua/d/uk/obyavlenie/prodazha-proizvodstvennogo-zdaniya-v-mile-IDGzblX.html

 


Натомість, за оцінками експертів, ця оголошена ціна не відповідає ринковій вартості нерухомості;

Ще один приклад. Деревообробний комбінат в Чернігівській області, що належить КредитВест Банку, за експертною оцінкою має максимальну вартість 14 млн. грн. Натомість банк завищив вартість активу та виставив на продаж за 24 млн. грн.
https://www.olx.ua/d/uk/obyavlenie/prodazha-derevoobrabatyvayuschego-kombinata-v-chernigovskoy-obl-IDJLgJq.html?reason=ip%7Clister

 

 

Таким чином, банк «продає» такі об’єкти роками, бо по завищеній вартості їх ніхто не купить. А продати активи по ринковій вартості неможливо, бо це виявить реальний фінансовий стан та збитки КредитВест Банку. А скільки ще таких «активів» перебувають на балансі даної установи, нам невідомо.

Штучне завищення активів у 2-3 рази ймовірно відбувається для «замилювання» очей регулятору. Тож, офіційно задекларований банком прибуток за 2021 рік на рівні 18, 75 млн гривень (https://finbalance.com.ua/news/reytinh-naybilsh-pributkovikh-i-zbitkovikh-bankiv-za-2021-rik ) навряд чи відповідає дійсності. І якщо перерахувати активи банку за ринковою вартістю – КредитВест може виявитись збитковим вже за результатами минулого року.

Далі – більше. За матеріалами НБУ, вже сьогодні КредиитВест банк офіційно фіксує збитки. Сума збитків - понад 13, 6 млн грн.. https://bank.gov.ua/ua/supervision/institutions/34575675 І це ще не кінець року! А враховуючи завищену вартість активів – реальні збитки банку значно серйозніші…

 

 

Завищення вартості активів і тенденція до збитковості, у свою чергу, веде до неспроможності банка покрити свої зобов’язання перед вкладниками.

Все це свідчить про те, що КредитВест Банк найближчим часом може «луснути», немов мильна бульбашка. І тисячі власників депозитів поповнять армію ошуканих вкладників.

Юристи громадської організації «Стоп нелегал» направили звернення до Національного банку України та КредитВест Банку з метою прояснити ситуацію. «Стоп нелегал» у зверненні до національного регулятора, зокрема, зазначив, що вкладники КредитВест Банку можуть втратити свої капітали, а тягар компенсації заощаджень лягає на бюджет країни.

Керівництво КредитВест Банку переконує у стабільній ситуації та заперечує наявність ризиків для спроможності фінансової установи. На звернення активістів у банку нібито керівництво провело самоперевірку. І дійшло висновку, що воно нічого незаконного не робить і всі обов’язки перед вкладниками виконує.

Натомість, Національний Банк України запевнив громадськість у готовності провести перевірку КредитВест Банку і Голови Правління Ігоря Тихонова.

«Національний банк України також самостійно буде визначати колективну придатність органів управління Банку… Разом з цим, для перевірки обставин, зазначених у зверненні Громадської організації “Стоп Нелегал”, Національним банком України буде проведено додаткову перевірку відповідності голови Правління Банку Тихонова І. Ю. вимогам щодо ділової репутації та професійної придатності», - йдеться у відповіді НБУ.

 

 

Саме з приходом у 2018 році на посаду Тихонова почастішали скарги від клієнтів банку на непрозору фінансову політику установи. Зокрема, йдеться навіть про спроби рейдерства підприємств. Про це стало відомо з публікацій у ЗМІ.

http://vybir.media/investory-zvynuvachuyut-spivrobitnykiv-creditwest-bank-u-stvorenni-shem-dlya-rejderskogo-zahoplennya-biznesu/

Також нещодавне рішення Антирейдерської комісії Міністерства юстиції від 28 грудня 2021 року довело – КредитВест не гребує відвертим рейдерством. Наприкінці 2021 року Комісія МЮ скасувала зміни в реєстрі майнових прав, якими КредитВест Банк за допомогою недобросовісних реєстраторів хотів переписати на себе земельну ділянку на території Дмитрівки Києво-Святошинського району Київщини. Йдеться про довгострокову (на 49 років) оренду ділянки, яку раптом «перехопив» КредитВест Банк. Наказом № 63/5 від 12 січні 2022 року МінЮст повернув землю орендатору – ТОВ «Білкові інгредієнти та технології». Таким чином МЮ довів протизаконність дій банку.

 Також з відкритих джерел стало відомо про відмивання (легалізацію) доходів, незаконно отриманих керівництвом КредитВест Банку.
https://antikor.com.ua/articles/408544-ofshornyj_biznes_rukovodstva_creditwest_bank

Всі ці факти – досить тривожні дзвіночки по відношенню до КредитВесту. І національний регулятор України навряд чи ігноруватиме їх під час моніторингу роботи цієї фінансової установи.

«Стоп Нелегал» продовжує стежити за ситуацією навколо КредитВест Банку і сподівається, що ретельна перевірка з боку НБУ проллє світло на темні боки його роботи з метою захисту прав і інтересів вкладників банку.